Money with Pandee part 2

Hello everyone!

I hope everyone is doing well and you are thinking of ideas to add to your wonderful poems.

Today I wanted you to look at money again.

Here is a fun activity for you to try:

Here are some ideas for your parents:

Creative ways to teach money skills at home

Tuck shop time (5-8 year-olds)

As any parent knows, time spent at home is almost guaranteed to be accompanied by many and frequent requests for snacks – but even this can be turned into a fun, and fruitful, money lesson. Take inspiration from parents up and down the UK already using the idea of home tuck shop. With your child, draw a fun and colourful menu on a sheet of paper showing the snacks on offer and their cost, and give your child a daily allowance of £1 to ‘spend’ on snacks from the menu. Label each item with a different price, so that your child starts to weigh up the monetary implications of their decisions – for example, crisps could be more expensive than fruit – to help encourage a healthy balance to their diet. Best of all, they are actively and willingly learning money skills including spending, saving, reasoning and balancing wants versus needs.

Make some money millipedes (5-8 year-olds)

Whether your children are avid animal fans or not, adding up money millipedes is a fun way to encourage them to practise counting coins and working out total amounts. Give your children a handful of small change (or some toy coins if you have them) and some paper and coloured pencils. Ask them to draw around the coins in rows of up to six coins, writing their values in each coin and colouring in their creatures to create some bright and colourful designs. Now, ask your child to add up the coins that make up each millipede’s body, to find each creature’s monetary value. Which millipede is most expensive? Is that because it has the most coins, or because it has fewer coins of higher value?

The price is right (5-8 year-olds)

Calculating costs is an essential part of learning about money, and this simple game helps children do just that. Write out a series of prices on some pieces of paper or post-it notes and spread them across a table – to take it further you could collect items from around the house that you add the price tag to. Using real coins, pretend cash or even Monopoly money (if you have it), challenge your child to assign the correct amount to each price listing. Next, ask them to see if there is another series of coins or notes that would add up to the same amount. Then, add some extra details to a few of the price listings, such as a half price logo or a 2 for the price of 1 offer. Ask them to recalculate the new price and adjust the piles of money accordingly.

Remember to email me what you do so that I can add it to my celebration video. 

Lots of love

Miss McQuillan and Pandee

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this